الیاف مصرفی در نخ خاب (بخش ۲)

الیاف پلی پروپیلن

الیاف مصرفی در نخ خاب (بخش ۲)

  • پلی پروپیلن

”پلی پروپیلن‟ لیفی مصنوعی و از خانواده ”پلی الفین ­ها‟ می­باشد که در بازار به اختصار به آن لیف ”پ.پ.‟ (PP) می­گویند. الیاف پلی­پروپیلن، از گرانول پلی­پروپیلن که یکی از محصولات پتروشیمی است، به دست می­آید. این لیف معمولاً در بازار ارزان­تر از سایر الیاف است که دلایل اصلی آن وجود مواد اولیه ارزان و در دسترس و نیز روش تولید آن آسان می­باشد.

لیف پروپیلن، دارای استحکام بالا، بین ۳ تا ۴ گرم بر دنیر و در برخی از انواع آن تا ۸ گرم بر دنیر می­باشد. ازدیاد طول تا حدپارگی این لیف، از حدود ۱۰% تا ۲۵% متفاوت است. این لیف با داشتن چگالی ۹۲/۰ گرم بر سانتی­متر مکعب، سبک­ترین لیف در بین تمامی الیاف متداول نساجی می­باشد. جذب رطوبت پلی­پروپیلن تقریبا صفر است. پلی­پروپیلن در مقابل حرارت و نور خورشید بسیار ضعیف است.این لیف در دمای ۱۶۵ درجه سانتی­گراد ذوب می­شود. بازگشت­ پذیری این لیف بسیار ضعیف است. از این رو، فرش ماشینی بافته شده از نخ خاب پلی­ پروپیلن، پس از کمتر از چند ماه پاخوری، نرمی خاب خود را از دست داده، سفت می­شود. پلی­ پروپیلن، یک لیف نسبتاً سازگار با پوست بدن انسان بوده، استفاده از آن در فرش ماشینی مشکل بهداشتی چندانی به وجود نمی­آورد.

استفاده از الیاف پلی­ پروپیلن در نخ خاب فرش ماشینی ایران، از اوایل دهه ۷۰ شمسی آغاز شد. در آن زمان به دلیل کمبود الیاف اکریلیک و تقاضای بسیار بالا برای این الیاف، از پلی­ پروپیلن استیپل به عنوان جایگزین اکریلیک استفاده گردید. فرش بافته شده با نخ خاب ریسیده شده پلی پروپیلن، ظاهری کاملاً شبیه فرش اکریلیک داشت. این سبب شد تا همان اوایل، مصرف کنندگان متوجه تفاوت­ های فرش پلی­ پروپیلن و اکریلیک نشوند. اما با گذشت حدود دو سال، واقعیت برملا شد. فرش پلی ­پروپیلن دارای بازگشت ­پذیری بسیار ضعیف بود و در اثر پاخوردن سفت وسخت می­شد.

در دهه ۸۰ شمسی و با ورود ماشین آلات بافت ”گلیم‟ ماشینی، فرش­های ”شگی‟ و… استفاده از الیاف فیلامنتی پلی­ پروپیلن به ویژه از نوع ”تثبیت حرارتی شده‟ و ”فریز‟ رایج شد.

در حال حاضر، تعداد زیادی خط تولید الیاف پلی ­پروپیلن، مخصوصاً از نوع بی سی اف  (BCF)  در شهرهای مختلف کشور در حال فعالیت می­باشند. بنابراین، می­توان گفت کشور ایران ظرفیت بسیار خوبی در زمینه تولید الیاف  پلی­ پروپیلن دارد. دسترسی آسان به مواد اولیه داخلی، خط تولید کوچک و ارزان قیمت در مقایسه با سایر الیاف، تعداد نیروی انسانی کم و آسانی فرایند تولید جملگی عواملی هستند که سبب شده اند تا تولید این نوع الیاف طی ۲۰ سال گذشته در ایران رشد بالایی داشته باشد.

منبع :

کتاب فرش ماشینی تالیف دکتر دیاری

مجله فرش ماشینی

مجله کهن

کتاب در مورد فرش ماشینی بیشتر بدانیم

/ آموزشی, فرش, مقالات

اشتراک گذاری پست

دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 5 =