الیاف مصرفی در نخ خاب (بخش ۳)

الیاف پلی استر

الیاف مصرفی در نخ خاب (بخش ۳)

  • پلی استر

”پلی استر‟ از خانواده الیاف مصنوعی پلی ­استرهاست. نام علمی این لیف ”پلی اتیلن ترفتالایت‟ است که به اختصار به آن ”پت‟ گفته می­شود. در برخی متون، پلی­ استر را با نام اختصاری PES نیز بیان می­ کنند. این لیف مهم­ترین، پرتولیدترین و پرکاربردترین لیف در بین تمام الیاف طبیعی و بشر ساخته دنیاست. از حدود ۸۳ میلیون تن تولید سالانه الیاف در جهان، نزدیک به ۴۳ میلیون تن یعنی حدود ۵۰% به تنهایی به پلی­ استر اختصاص دارد. این لیف، از پوشاک گرفته تا فرش و منسوجات خانگی، منسوجات خودرویی، منسوجات صنعتی و… کاربردهای گسترده ­ای دارد. قیمت نسبتاً مناسب و روش­ های تولید متنوع، این لیف را به لیفی بسیار محبوب و پرطرفدار در بازار محصولات نساجی تبدیل کرده است. مخلوط لیف پلی ­استر با الیاف پنبه یکی از منحصر به فردترین و پرکاربردترین نخ­ های دنیا یعنی نخ پنبه/پلی­ استر را به وجود آورده است که در کمتر بخشی از صنعت نساجی است که از آن استفاده نشود.

لیف پلی ­استر، دارای چگالی ۳۷/۱ گرم بر سانتی­متر مکعب است. چگالی پلی­ استر در بین الیاف متداول نساجی، در حد متوسط است. چگالی این لیف با چگالی پشم تقریباً برابر، از پنبه و ویسکوز سبک­ تر و از الیاف نایلون، اکریلیک و پلی­ پروپیلن سنگین تر است. استحکام این لیف بسته به  نوع آن، از حدود ۳ گرم بر دنیر برای پلی استر استیپل تا ۷ گرم بر دنیر در نوع فیلامنتی آن متغیر بوده، از جمله الیاف نسبتاً محکم محسوب می­شود. ازدیاد طول تا حد پارگی این لیف بین ۱۰% تا ۲۵% است که در نوع استیپل آن­گاه به ۴۰% نیز می­رسد. جذب رطوبت آن به ۱% نمی­رسد و تقریباً می­توان صفر در نظر گرفت. در مقابل حرارت چندان ضعیف نیست و دمای ذوبی بین ۲۵۰ تا ۲۶۰  درجه سانتی­گراد دارد. این لیف عایق حرارتی چندان مناسبی نیست. اگرچه این لیف نیز مانند بسیاری از الیاف دیگر در مقابل نور خورشید آسیب می­ بیند. لیکن مقاومت آن در مقابل نور خورشید از بسیاری از الیاف دیگر بیشتر است. بازگشت­ پذیری این لیف مخصوصاً بازگشت­ پذیری فشاری ناشی از اعمال بار، ضعیف است.

در صنعت فرش ماشینی جهان، استفاده از الیاف پلی­ استر در تمام اجزای فرش به ویژه نخ خاب، امری عادی است. در ایران، از ابتدای تولید فرش ماشینی، پلی ­استر به همراه پنبه در تولید نخ چله به کار رفته است. درسال­ های اخیر، استفاده از الیاف پلی­ استر در صنعت فرش ماشینی ایران به سرعت افزایش یافته و همچنان سیر صعودی دارد.

 

منبع :

کتاب فرش ماشینی تالیف دکتر دیاری

مجله فرش ماشینی

مجله کهن

کتاب در مورد فرش ماشینی بیشتر بدانیم

/ آموزشی, فرش, مقالات

اشتراک گذاری پست

دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 6 =