الیاف مصرفی در نخ خاب (بخش ۵)

الیاف پشم

الیاف مصرفی در نخ خاب (بخش ۵)

”پشم‟ از جمله قدیمی­ترین الیاف طبیعی شناخته شده توسط بشر می­باشد. از نظر علمی، پشم به پوشش بدن گوسفند گفته می­شود و پوشش بدن سایر حیوانات مانند بز، شتر و… را ”مو‟ می­گویند. لیف پشم از نظر ساختمانی از پروتئین ساخته شده است. این لیف، دارای انواعی است که عبارتند از: ”مرینو‟، ”کراس برد‟ و ”پشم قالی یا آسیایی‟ که به ترتیب از کیفیت و مرغوبیت آن­ها کاسته می­شود. بهترین نوع این الیاف، پشم مرینو است که عمدتاً در کشورهایی مانند استرالیا و نیوزلند تولید می­ شود و معمولاً برای تولید پارچه­ های فاستونی و گران قیمت به کارمی­رود.

چگالی الیاف پشم حدود ۳/۱ گرم بر سانتی­متر مکعب می­باشد که نشان می­ دهد این لیف از الیاف پنبه و ویسکوز، سبک­تر ولی از الیاف دیگر مانند اکریلیک، پلی ­استر و پلی­ پروپیلن، سنگین ­تر است. استحکام لیف پشم بسیار کم و در حدود یک گرم بردنیر یعنی معادل یک چهارم استحکام پنبه، نصف استحکام اکریلیک و ویسکوز و یک چهارم تا یک ششم استحکام پلی­استر و پلی­پروپیلن است. استحکام کم لیف پشم، از جمله مهم­ ترین عیوب پشم به هنگام عملیاتی مانند بافندگی است. ازدیاد طول تا حد پارگی این لیف بسیار بالا و بین ۳۵% تا ۴۵% می­ باشد که تقریباً از تمامی الیاف طبیعی دیگر بیشتر است. لیف پشم بازگشت­ پذیری بسیار خوبی دارد. جذب رطوبت بسیار بالا و عایق حرارتی بودن از دیگر ویژگی­های مهم بارز پشم است. لیف پشم در مقابل حرارت حساس است و نباید در دماهای بالا شسته و یا به مدت طولانی رنگرزی شود. لیف پشم پس از چیده شدن از بدن گوسفند نیاز به یک­سری عملیات مقدماتی دارد تا بتواند در ریسندگی به نخ تبدیل شود که مهم­ترین و پر­هزینه­ترین این عملیات، شستشوی پشم می­باشد.

بازگشت­پذیری مناسب، داشتن فر و موج، حجیم بودن و داشتن خاصیت عایق حرارتی بسیار خوب، مهم ­ترین دلایل استفاده بشر از این لیف در فرش دستباف، از هزاران سال قبل می­باشد. با ماشینی شدن تولید فرش، لیف پشم همواره یکی از مهم­ ترین الیاف برای نخ خاب فرش بوده و مورد استفاده قرار گرفته است.

استحکام بسیار پایین و ازدیاد طول تا حد پارگی بالای این لیف مانع بسیار بزرگی برای استفاده از نخ­ های خاب پشمی در صنعت فرش ماشینی است. این دو عیب سبب می­ شود تا کارخانجات تولید فرش ماشینی، عملاً نتوانند سرعت تولید و راندمان بالایی در بخش بافندگی فرش داشته باشند. بنابراین، همواره به دنبال لیفی جایگزین بوده ­اند.

 

 

منبع :

کتاب فرش ماشینی تالیف دکتر دیاری

مجله فرش ماشینی

مجله کهن

کتاب در مورد فرش ماشینی بیشتر بدانیم

/ آموزشی, فرش, مقالات

اشتراک گذاری پست

دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × یک =