انواع تراکم در فرش ماشینی (بخش ۱)

تراکم فرش

انواع تراکم در فرش ماشینی (بخش ۱)

 

  • تراکم گره

یکی از مشخصات فیزیکی بسیار مهم هرفرش، که هنگام خرید فرش توسط مشتری نیز عامل تعیین کننده می­باشد، “تراکم گره” فرش است. تراکم گره فرش عبارتست از تعداد گره یک فرش در واحد سطح (یک متر مربع، یک دسی متر مربع یا یک اینچ مربع).

برای تعیین آسان میزان آن، می­توان تعداد گره­های پشت فرش در یک متر مربع ( یا هر واحد سطح) را شمارش و سپس به عنوان تراکم گره فرش بیان نمود.

نحوه قرار گیری هر گره در بافت زمینه فرش­های “خاب بریده” معمولا به شکل حرف لاتین V می­باشد. پس می­توان نتیجه گرفت که هر گره در پشت فرش معادل دو نخ خاب عمودی در روی سطح قابل رؤیت این گونه از فرش می­باشد. بنابراین، می­توان به جای شمارش تعداد گره­های پشت فرش، تعداد نخ­های خاب روی فرش در متر مربع را شمارش نمود و سپس با نصف کردن این عدد، عدد حاصل را به عنوان تراکم گره فرش بیان نمود.

بدیهی است در فرش­های “خاب حلقه” چنین پیچیدگی وجود ندارد و به طور طبیعی هر گره پشت فرش معادل یک حلقه در روی سطح فرش می­باشد. پس تعداد حلقه­های روی فرش در متر مربع، معادل تراکم گره فرش خواهد بود.

نکته مهمی که باید در اینجا به آن اشاره کرد، ارتباط بین تراکم گره فرش و سایر تراکم­هایی است که در مورد یک فرش ماشینی، رایج بوده و در صنعت و یا بازار خرید و فروش آن به کار می­رود.

  • تراکم تاری فرش

“تراکم تاری ” فرش یا ” تراکم عرضی” تعیین کننده تعداد نخ­های تار(چله) در یک متر مربع عرض بافت است. از آن­جایی که نخ­های تار جهت ورود به منطقه بافت ماشین، الزاما از فاصله بین دندانه­های شانه ماشین بافندگی فرش ماشینی عبور می­کنند، تراکم تاری تابعی از تعداد دندانه­های شانه ماشین بافندگی می­باشد. تراکم تاری، پارامتر کاربردی نیست و در مباحث فنی و همچنین به هنگام خرید و فروش فرش، چندان به کار نمی­رود.

  • تراکم پودی فرش

“تراکم پودی”، همان “تراکم طولی فرش” (تراکم نخ­های پود در راستای طول فرش) و یا تراکم پودی برزنت فرش است و به تعداد نخ­های پود در یک متر (و گاه یک اینچ) طول فرش گفته می­شود. بدیهی است برای داشتن تراکم گره بالاتر در فرش، نیاز به تراکم پودی بالاتر خواهد بود. هر چه تراکم پودی فرش بیشتر باشد، فرش اصطلاحاً  “سفت تر” خواهد شد و مشکل جمع شدن، تا خوردن و چروک شدن فرش وجود نخواهد داشت. در فرش­های ماشینی که تراکم پودی پایینی دارند ( به طور مثال فرش­های ۳۵۰ شانه با ارتفاع خاب کم)، فرش هنگام استفاده به راحتی چروک شده یا موقع شستشو تغییر ابعادی داده و حتی آبرفتگی­های بالاتر در آن به وجود می­آید. بنابراین، می­توان گفت تراکم پودی نقش بسیار تعیین کننده­ای در ثبات ابعادی فرش هنگام استفاده و شستشو دارد. در کشور­هایی مانند ایران که فرش صرفاً یک کالای تزئینی و دکوری نبوده، به عنوان کالایی بادوام با انتظار طول عمر بالای ۱۰ سال می­باشد، فرش­های با تراکم پودی بالاتر به فرش­های کم تراکم ترجیح داده می­شوند.

لازم به ذکر است که بین تراکم پودی و تراکم خاب فرش، نسبت هایی برقرار است که در ادامه به آن پرداخته می­شود.

 

 

منبع :

کتاب فرش ماشینی تالیف دکتر دیاری

مجله فرش ماشینی

مجله کهن

کتاب در مورد فرش ماشینی بیشتر بدانیم

/ آموزشی, فرش, مقالات

اشتراک گذاری پست

دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + دوازده =