روش های تولید نخ ۲

روش تولید نخ

روش های تولید نخ ۲

  • نخ چله (تار)

بخشی از خواص و کیفیت فرش ماشینی به ویژگی­های نخ­های چله آن بستگی دارد. نخ­ های چله با توجه به نقش و کارکردشان در داخل ساختمان بافت فرش ماشینی، شباهت بسیار زیادی به نخ چله فرش دستباف دارند.

از دیرباز، نخ­های چله فرش ماشینی، از نوع پنبه­ای و بعد از آن پنبه پلی استر بوده است. لیکن در سال­های اخیر، تنوع بسیار بالایی در نخ­های چله فرش ماشینی به وجود آمده است که بخشی از آن به دلیل نوسانات و محدودیت­های تحمیلی بازار و بخشی به دلیل تغییرات و پیشرفت­های به وجود آمده در ماشین آلات مدرن بافندگی فرش ماشینی بوده است. در یک نگاه کلی، نخ­های چله فرش ماشینی را می­توان به دو دسته نخ­های چله ریسیده شده و نخ­های چله فیلامنتی تقسیم کرد.

 

  • نخ­ های پود

یکی از اجزای سه گانه تشکیل دهنده ساختار فرش ماشینی، پود است. نخ­های پود در عرض فرش (عمود بر نخ­های چله) در کنار هم و به طور موازی با یکدیگر قرار می­گیرند. در واقع، مهم­ترین نقش نخ­های پود، اتصال نخ­های چله فرش به یکدیگر از یک سو نگه­داشتن ریشه خاب از سوی دیگر می­باشد. نخ پود، بسته به خواص فیزیکی-مکانیکی خود، اثر مستقیمی بر خواص فیزیکی-مکانیکی مرتبط با عرض فرش ماشینی مانند استحکام فرش در جهت عرض، جمع شدگی عرض فرش در مرحله آهار و تکمیل و… دارد. بنابراین، انتخاب نوع جنس و نمره نخ پود تاثیر بسزایی بر کیفیت فرش ماشینی تولید شده خواهد داشت.

در حال حاضر، دو نوع نخ پود مختلف در بافت فرش ماشینی استفاده می­شود: نخ­های پود ریسیده شده و نخ­های پود فیلامنتی. روش تولید و ویژگی­های فیزیکی-مکانیکی هر یک از این نوع نخ­ها متفاوت از دیگری است.

 

  • نخ های خاب

از آنجایی که بسیاری از خواص فیزیکی- مکانیکی فرش مانند راحتی، نرمی و بازگشت پذیری و همچنین جنبه­های هنری فرش به نوع نخ خاب استفاده شده بستگی دارد، نخ خاب، مهم­ترین، پرمصرف­ترین و جذاب­ترین نخ در فرآیند تولید فرش ماشینی را تشکیل می­دهند. بنابراین، هرگونه نوسان در کیفیت، قیمت و هزینه فرآیند تولید نخ خاب، به شدت بر قیمت تمام شده فرش ماشینی تولید شده، اثرگذار خواهد بود. از این رو در ادامه، انواع الیاف مصرفی در نخ خاب بیان می­شوند.

 

منبع :

کتاب فرش ماشینی تالیف دکتر دیاری

مجله فرش ماشینی

مجله کهن

کتاب در مورد فرش ماشینی بیشتر بدانیم

/ آموزشی, فرش, مقالات

اشتراک گذاری پست

دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =