روش های تولید نخ

روش تولید نخ

روش های تولید نخ

به طورکلی نخ­ها از نظر روش تولید و ساختار به دو دسته تقسیم می­شوند: ”نخ­های ریسیده شده‟ و ”نخ­های فیلامنتی‟. نخ­های ریسیده شده از تعداد زیادی الیاف منقطع با طولی بین ۲۰ تا ۱۵۰ میلی­متر تشکیل شده اند که با یکدیگر موازی و سپس به هم تابیده می­شوند. در مقابل، نخ­های فیلامنتی (یعنی الیافی به طول ده­ها تا هزاران) تشکیل شده اند. بنابراین می­توان پی برد که روش تولید یا ”ریسندگی‟ هر کداماز این دسته­ نخ­ها با دیگری تفاوت دارد.

  • نخ­های ریسیده شده

برای استفاده از الیاف در فرش، ابتداباید آنها را به شکل نخ درآورد و سپس در بافت فرش استفاده نمود. ”ریسندگی‟ فرآیندی است که طی آن توده­های الیاف منقطع یا ”استیپل‟ به نخ­ تبدیل می­شوند. در واقع، ریسندگی یک مرحله ساده در صنعت نساجی و یا یک ماشینی نساجی نیست، بلکه مجموعه­ای از مراحل مانند حلاجی، کاردینگ و… استکه توسط تعدادی از ماشین­آلات انجام می­شود تا محصول آن یعنی نخ به دست آید. با توجه به اندازه طول الیاف استیپل دو نوع روش یا سیستم ریسندگی در صنعت نساجی رایج است:

  • ”ریسندگی الیاف کوتاه‟ یا اصطلاحاً سیستم ریسندگی پنبه­ای

  • ”سیستم ریسندگی الیاف بلند‟

  • نخ­های فیلامنتی

”نخ­های فیلامنتی‟ یکی از مواد اولیه مهم در صنعت فرش ماشینی می­باشند که در دسته ”الیاف بشر ساخته‟ قرار می­گیرند. به طور کلی، نخ­های فیلامنتی به دو نوع تقسیم می­شوند: نخ­های ”تک فیلامنتی یا مونوفیلامنت‟ که تنها از یک رشته لیف ممتد تشکیل شده­اند و نخ­های ”چند فیلامنتی یا مولتی فیلامنت‟ که دارای تعداد زیادی رشته­های ممتد الیاف هستند.

ماده اولیه تمامی الیاف بشرساخته، پلیمر می­باشد. فرآیند تبدیل پلیمر به لیف را ”ریسندگی‟می­گویند. طی این فرآیند، ابتدا پلیمر لیف به صورت سیال (مایع) با ویسکوزیته مشخص در می­آید. سپس پلیمر سیال از رشته ساز که قطعه­ای شبیه به سردوش حمام است، عبور داده شده، رشته­های پلیمری از آن خارج می­شوند. در ادامه، رشته­های پلیمری تحت عملیات انعقاد قرار گرفته، لیف به دست می­آید. در انتها، به منظور افزایش استحکام لیف، آن را تحت کشش قرار می­دهند. طی این عملیات زنجیره­های پلیمری لیف منظم و موازی شده، آرایش­یافتگی آن­ها افزایش می­یابد.

به طور کلی، بسته به نوع سیال کردن پلیمر و روش انعقاد رشته­های پلیمری، سه روش ریسندگی وجود دارد:

”ذوب ریسی‟

”خشک ریسی‟

”تر ریسی‟

 

منبع :

کتاب فرش ماشینی تالیف دکتر دیاری

مجله کهن

کتاب در مورد فرش ماشینی بیشتر بدانیم

/ آموزشی, فرش, مقالات

اشتراک گذاری پست

دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =