ساختار کلی فرش ماشینی|بخش ۲

اجزای تشکیل دهنده لایه زمینه

ساختار کلی فرش ماشینی|بخش ۲

“لایه زمینه” پارچه ای ضخیم با ساختار تاری-پودی است که از درهم رفتن نخ­های تار(چله) و پود به وجود می­آید. ظاهر این لایه بسیار شبیه پارچه های ضخیم برزنتی است و به همین دلیل در بسیاری از کارنجات فرش ماشینی به آن “برزنت فرش” گفته می­شود.

این لایه از فرش نقش بستری برای نگه­داشتن نخ­های لایه خاب را به عهده دارد و هر فرش به واسطه این لایه با زمین (کف) تماس دارد. لازم به ذکر است که برای جلوگیری از بیرون آمدن نخ­های خاب (گره ­ها) و استحکام بخشی اتصال بین لایه و زمینه و لایه خاب، به برزنت پشت فرش ماشینی، آهار ( نوعی چسب) می­زنند.

مشخصات برزنت فرش، نقش اساسی در تعیین برخی ویژگی­ های نهایی آن فرش دارد. مهم­ترین مشخصه برزنت فرش، تراکم آن است. با توجه به ساختار سه بعدی فرش و نحوه درهم رفتگی اجزای برزنت فرش که در ادامه به آن پرداخته می­شود، م ­توان به نقش تراکم برزنت در تراکم فرش پی برد. بر این اساس، برای داشتن فرش­های با تراکم بالا نیاز به برزنت با تراکم بالاست. استحکام فرش در جهت طول و عرض ویژگی دیگری از فرش است که کاملا متاثر از لایه زمینه (برزنت) فرش می­باشد. وزن لایه در مقایسه با نخ­های خاب بسیار کمتر بوده و در حدود ۱۵ تا ۳۰ درصد وزن نهایی یک فرش را تشکیل می­دهد. ضخامت لایه زمینه در فرش­های مختلف با یکدیگر تفاوت دارد و از حدود ۸/۰ میلی متر در فرش­های با تراکم پایین تا ۵/۲ میلی متر در فرش­های با تراکم بالا متغیر است. برهمین اساس، لایه زمینه حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد از ضخامت کل فرش را تشکیل می­دهد.

 

 

منبع :

کتاب فرش ماشینی تالیف دکتر دیاری

مجله فرش ماشینی

مجله کهن

کتاب در مورد فرش ماشینی بیشتر بدانیم

/ آموزشی, فرش, مقالات

اشتراک گذاری پست

دیدگاه

دیدگاهها بسته شد.