نگهداری فرش بخش سوم

نگهداری فرش

نگهداری فرش بخش سوم

«جای پایه‌ی صندلی روی فرش»

پایه‌های میز مبل و صندلی روی فرش جا باقی می‌گذارد. به طور کلی برای جلوگیری از پیدایش چنین حفره‌هایی می‌توانید تکّه‌ای نمد یا موکت به اندازه‌ی کف پایه‌ی صندلی، میز یا مبل ببرید و به آنها بچسبانید.

برای از بین بردن فرورفتگی‌ها، ابتدا برای پنج دقیقه تکّه‌ای یخ روی حفره‌ی ایجاد شده بگذارید، سپس با دست، کمی روی آن را صاف کنید.

روش دیگر: پارچه‌ای را خیس کرده، روی محلّ مورد نظر قرار دهید و روی آن اتو کشید. سپس یک برس مخصوص یا مسواک غیرقابل استفاده را بر روی پرزهای فرش بکشید.

«سوختگی سطحی فرش یا موکت»

اگر محلی از فرش یا موکت در اثر افتادن آتش سیگار سوخته است، می‌توانید به وسیله‌ی یک ریش تراش یا موچین، مقداری پرز یا پشم از قسمت سالم فرش جدا کنید و آن را متناسب با قسمت سوخته نمایید. مقداری چسب (از نوع چسب‌هاییکه به تدریج سفت می‌شوند، مانند چسب سیمان و غیره) به قسمت سوخته شده بزنید و پرزها را روی آن گذاشته، فشار دهید. سپس روی آن یک کتاب سنگین بگذارید. در مورد موکت هم به همین ترتیب عمل نمایید.

«تازه کردن فرش»

گاهی قسمت‌هایی از فرش یا موکت که جلوی بخاری یا شومینه است، به مرور بدرنگ و تیره شده و تغییر حالت می‌دهد. جهت تمیز کزدن آن سه قاشق سوپ‌خوری پودر رختشویی و همان مقدار سرکه‌ی سفید را به یک لیتر آب گرم اضافه کنید و اسفنج را توی آن فرو ببرید و روی قسمت‌های کدر بکشید و با پنبه پاک کنید، هر بار پنبه را تعویض کنید، وقتی خشک شد، شامپو فرش را روی تمام فرش بکشید و بعد از خشک شدن جارو کنید.

/ آموزشی, فرش, مقالات

اشتراک گذاری پست

دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 8 =