نگهداری فرش بخش چهارم

نگهداری فرش امیران

نگهداری فرش بخش چهارم

«موکت یا قالی دوده‌زده»

مقداری نمک کوبیده‌ی درشت روی لکه‌ها و قسمت‌هایی که دوده زده‌اند، بپاشید و با سر جارو و یا یک برس قوی، سفت و محکم روی آن‌ها بکشید تا کاملاً به موکت مالیده شوند. سپس آن را ۲ تا ۳ ساعت به حال خود بگذارید و با خیال راحت جارو کنید. مشاهده خواهید کرد که به راحتی دوده‌ها همراه نمک جمع می‌شوند.

«اگر گوشه‌ی فرش یا موکت به طرف بالا خم می‌شود»

اگر گوشه‌ی فرش به بالا خمیده می‌شود و گاهی پای افراد به آن گیر می‌کند، چاره‌ی آن این است که یک پارچه‌ی پنبه‌ای نسبتاً ضخیم را خیس کنید و روی آن بیندازید و رویش چند جلد کتاب ضخیم قرار دهید تا فرش تحت فشار واقع شود. البته بین پایین‌ترین کتاب و پارچه خیس باشد تخته‌ی گوشت‌بری آشپرخانه را که پلاستیکی است و رطوبت در آن اثر نمی‌کند، قرار دهید. بعد از یک شبانه‌روز مشکل حل می‌شود. اگر باز هم نتیجه نگرفتید به آن قسمت از پشت آن چسب بمالید و یا یک قطعه مقوّا را با چسب زیر فرش بچسبانید.

«موکت و قالی‌های کوچک»

اگر موکت یا قالی کوچک است و کثیف شده، می‌توانید آن را به تراس خانه ببرید و آن را تکان دهید و در مقابل آفتاب پهن کنید و شامپوی مخصوص فرش را با اسفنج به تمام قسمت‌های آن بمالید تا کف کند. پس از خشک کردن جارو بکشید و بعد از آن نیز چند ساعت آن را در تراس بگذارید تا طراوت خود را باز یابد. اگر فرش را بشویید، دیگر به حالت اولّیه برنمی‌گردد.

 

«پرز موکت و فرش»

اگر پرز فرش شما بر اثر گود خوابیده است، ابتدا چند قاشق آب یا چند قطعه یخ روی محل قرار دهید و پس از چند ساعت برس بزنید.

«تمیزی موکت»

برای تمیزی و شستن موکت از شامپوی مخصوص فرش استفاده نمایید و از آب خیلی گرم و پودر شوینده به طور مستقیم استفاده نکنید، زیرا ابعاد موکت تغییر می‌کند.

«ترمیم شوختگی موکت»

در صورتی که موکت کبریت روشن افتاده و آن را کمی سوزانده است، ابتدا با یک قیچی باید قسمتی از پرزهای سوخته را ببرید و کمی کوتاه کنید(خیلی کم) سپس پیاز را به دو قسمت ببرید و سطح بریده شده‌ی آن را روی محلّ سوخته بمالید. آنگاه رویش سیم ظرف‌شویی بکشید و سرانجام جارو کنید، محلّ سوختگی نامشخص می‌شود.

«رفو کردن موکت»

اگر موکت شما در اثر فشار پایه‌ی صندلی یا سوختگی سوراخ شده، می‌توانید قطعه‌ای از همان موکت را روی آن قسمت طوری قرار دهید که تار و پود هر دو بر هم منطبق شوند و خواب آن‌ها یکی باشد. سپس آنها را به یکدیگر محکم کنید تا جابه‌جا نشوند. آنگاه با تیغ موکت بری هر دو را یکسان و به شکل یک متر مربع یا مستطیل ببرید. حال قطعه‌ی موکت اصلی را در آورید و قطعه‌ی موکت  جدید را در محل آن وارد کنید. این قطعه کاملاً بر سوراخ منطبق می‌شود. اکنون با قطعه‌ پارچه‌ی نسبتاً ضخیم کمی بزرگ‌تر از قطعه‌ای که رویش چسب مالیده‌اید، از پشت موکت آن دو را به هم بچسبانید. محل رفو شده کوچک‌ترین تفاوتی با جاهای دیگر نخواهد داشت.

/ آموزشی, فرش, مقالات

اشتراک گذاری پست

دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 − دو =