واحد آهار و تکمیل امیران

واحد آهار و تکمیل امیران

فرش ماشینی پس از بافت توسط دستگاه های بافندگی بصورت فرش خام می باشد که زیبایی و براقیت ندارد و در اصطلاح رول نامیده میشود پس از مرحله بازدید و در صورت وجود ایرادات کوچک ایراد توسط واحد رفوگری اصلاح گشته در مرحله بعد برای افزایش کیفیت و دوام وزیبایی فرش وارد فرآیند آهار و تکمیل میشود. در واحد آهار شرکت امیران فرش خام ( رول فرش ماشینی ) تحت مراحل زیر اصلاح و بهبود داده میشود .
1 – رائینگ : در این مرحله رولها به طور دقیق طبق اندازه به یکدیگر دوخت میخورند تا در مراحل بعدی به صورت پیوسته و پشت سر هم تحت فرایند تکمیل قرار گیرد دستگاه رائینگ شامل قسمتهای برش ، ضربه و مکنده میباشد که در این قسمتها فرش خام دوخت خورده پس از گرفتن گرد و غبار و پرز توسط واحد مکنده آماده عملیات آهار زنی میگردد.
2 – شیرینگ : در این قسمت سطح خاب فرش که در بافت احیانا مقداری پستی بلندی پیدا کرده توسط تیغه هایی بسیار دقیق و تیز که با کامپیوتر در اندازه هزارم میلی متر هم قابل تنظیم است برش خورده و ظاهر فرش یک دست شده براق و درخشنده میشود.
3 – آهار :در این مرحله رولها وارد دستگاه آهار گشته سطح پشت فرش توسط مواد مخصوص آهار که در اثر حرارت و یا بخا رآب به داخل خاب فرش نیز نفوذ پیدا کرده ، پوشانده میشود و به فرش ساختاری با دوام و محکم میدهد معمولا دستگاه آهار به دو صورت خشک و مرطوب میباشد که در سالهای اخیر بیشتر آهار مرطوب و تحت فشار بخار آب که کیفیت بهتری دارد مورد استقبال مشتریان بوده است که واحد آهار امیران نیز از همین نوع آهار با بهترین کیفیت چسب و رزین جهت رضایت بیشتر مشتریان استفاده میکند
4 – واحد تکمیل و ریشه زنی : برای دوام کناره های فرش در این مرحله فرش توسط ماشینهای دوخت خاصی ریشه و زیگزاگ میشود ریشه ها از بهترین جنس نخ و از نوع ابریشمی و آماده به ابتدا و انتهای فرش دوخت میخورد و کناره های فرش نیز توسط نخ هم رنگ زمینه فرش زیگزاگ میشود که ظاهری شکیل و زیبا علاوه بر دوام بیشتر به فرش میدهد.
پس از طی این مراحل فرش وارد انبار محصول گشته پس ز درجه بندی اتیکت که شامل مشخصات کامل فرش می باشد در پشت فرش نصب شده در بهترین بسته بندی آماده تحویل به مشتری میگردد