ویژگی های مهم الیاف مصرفی در نخ خاب (بخش ۲)

ویژگی الیاف مصرفی فرش ماشینی

ویژگی های مهم الیاف مصرفی در نخ خاب (بخش ۲)

علاوه بر طول و ظرافت، دو ویژگی دیگر الیاف یعنی ”استحکام‟ و ”ازدیاد طول تا حد پارگی‟ نیز از اهمیت فوق­ العاده­ ای برخوردار است. این دو مشخصه الیاف، نه تنها خواص فیزیکی-مکانیکی نخ خاب حاصل را تعیین می­ کنند، بلکه به شدت بر روی راندمان بافندگی وکیفیت فرش بافته شده نیز تاثیر می­گذارند. بدیهی است در صورتیکه استحکام و ازدیاد طول در حد پارگی الیاف و در نتیجه نخ خاب حاصل، پایین باشد، مکرراً پاره شده، علاوه بر کاهش میزان تولید و راندمان، کیفیت فرش بافته شده نیز افت خواهد نمود. علاوه بر این، بالا بودن میزان ازدیاد طول تا حد پارگی نخ خاب، نایکنواختی و ناهمواری ارتفاع خاب فرش پس از برش توسط تیغ دستگاه را در برخواهد داشت. برای برطرف کردن چنین عیبی و یکنواخت نمودن سطح فرش، نیاز به پرداخت سطحی زیاد خواهد بود که انجام چنین اقدامی منجر به افزایش میزان ضایعات و در نتیجه قیمت تمام شده فرش می­شود.

یکی دیگر از ویژگی­ های مهم الیاف، میزان ”بازگشت­ پذیری‟ آن­ها است. نخ­های خاب فرش در اثر پاخوردن (اعمال نیروهای دینامیکی) و یا دراثر قرار دادن اجسام سنگین روی آن­ها (اعمال نیروهای استاتیکی) خم می­ شوند. حال چنانچه پس از برداشتن نیروهای اعمالی، نخ­ های خاب کاملاً به حالت اول برگردند، فرش دارای بازگشت­ پذیری بسیار خوب خواهد بود. در این حالت، ضخامت فرش در اثر بارگذاری (اعمال نیرو) کاهش نمی­یابد. بر عکس چنانچه نخ­های خاب پس از برداشتن نیروهای وارده به آن­ها، به حالت اول برنگردند، به معنی ضعیف بودن بازگشت­ پذیری خاب فرش بوده، پدیده ”افت ضخامت‟ در فرش رخ خواهد داد. در این حالت، خاب فرش در اثر پاخوردن و یا قرار گرفتن اجسام سنگین روی آن، سخت و سفت می­شود. در بین الیافی که جهت تهیه نخ­ های خاب فرش ماشینی استفاده می­ شوند، اکریلیک بهترین بازگشت­ پذیری را دارد. البته الیاف نایلون نیز بازگشت­ پذیری عالی دارند، لیکن به ندرت در فرش استفاده شده، بیشتر در تهیه موکت­ های تافتینگ و نمدی چاپی کاربرد دارند.

علاوه بر ویژگی­ های فوق، نخ خاب باید ”رنگ ­پذیری‟ مطلوبی داشته باشد. با توجه به تنوع فوق العاده زیاد و غیر قابل شمارش طرح و رنگ فرش ­های امروزی، نیاز به نخ­ های خاب رنگی با تنوع بالا، بیش از گذشته احساس می­شود. در حال حاضر، روش ­های متعددی برای رنگرزی و یا رنگی تولید کردن نخ خاب وجود دارد.

 

منبع :

کتاب فرش ماشینی تالیف دکتر دیاری

مجله فرش ماشینی

مجله کهن

کتاب در مورد فرش ماشینی بیشتر بدانیم

/ آموزشی, فرش, مقالات

اشتراک گذاری پست

دیدگاه (2)

  1. مدیر فروشگاه فرش امیران :

    thank you

  2. http://witryna365.fellowshipusa.com :

    Wonderful, what a webpage it is! This webpage provides useful
    data to us, keep it up.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + چهارده =